Merchanting.

Discussion in 'Offline Marketing' started by TurdKill, May 10, 2009.

  1. TurdKill

    TurdKill Newbie

    Joined:
    May 3, 2009
    Messages:
    15
    Likes Received:
    0
    alright so im a teenager in school and everyday i here somebody wanting gum.

    so heres my plan:

    buy peoples favorite gum
    (from what ive gatherd its 5)
    there 1.28 a pack.
    sell them at school 25. ea
    5 sold will be the cost of the pack
    and 10 more sold will be a 2.50 profit

    the only problem is that how would i get the word out and 2.50 doesnt seem like much profit.

    what you guys think i should do diffrently
     
  2. Mongler

    Mongler Newbie

    Joined:
    Apr 22, 2009
    Messages:
    6
    Likes Received:
    1
    The school will probably shut you down before you have a chance to make a profit. Their vending machines have a captive market and they don't want your compitition.

    I used to keep energy drinks in my locker for myself. My friend would always mooch them off me so eventually I made him start paying. Some teacher saw me and sent me to the office. I managed to avoid a detention because the assistant principal couldn't actually find a rule that covered what I was doing.

    They made a new one the next week.
     
  3. bigkhong

    bigkhong Junior Member

    Joined:
    Mar 13, 2009
    Messages:
    103
    Likes Received:
    135
    Instead of gums. Go buy some Gatorade and sell $5 a pop in the field (P.E.) classes. Summer is coming and you'll make a ton of money that way (teenagers' standard) as compared to $2.50
     
  4. tonz-sk8

    tonz-sk8 Newbie

    Joined:
    Sep 16, 2008
    Messages:
    42
    Likes Received:
    3
    lol one time back in highschool i got boxes of fruit rollups from my work for 50cents a box and i sold the fruit rollups a dollar a piece.. I was leaving school each day with like 40 bucks it was great... it lasted for like 2 weeks until I ran out of fruit rollups. :(