1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

How Much Food Can You Buy For $5 Around The World?

Discussion in 'BlackHat Lounge' started by Rotem Guez, May 28, 2013.

  1. Rotem Guez

    Rotem Guez Power Member

    Joined:
    Jul 15, 2010
    Messages:
    726
    Likes Received:
    1,260
    Location:
    London
    Home Page:

    Via Buzzfeed
     
    • Thanks Thanks x 1
    Last edited by a moderator: May 18, 2016
  2. z0neydanza

    z0neydanza Newbie

    Joined:
    May 16, 2013
    Messages:
    36
    Likes Received:
    42
    Occupation:
    Baller
    Location:
    The Ville
    Home Page:
    You can buy a $5 foot long with $5 at any participating Subway location.
     
  3. Rokebono

    Rokebono Senior Member

    Joined:
    Jan 28, 2013
    Messages:
    1,120
    Likes Received:
    1,672
    Location:
    Great, now lets organise a BHW meetup in China!

    [​IMG]
     
    • Thanks Thanks x 1
  4. theMagicNumber

    theMagicNumber Regular Member

    Joined:
    May 13, 2010
    Messages:
    345
    Likes Received:
    195
    44c1f3f7e8fe356b09efde97d06b1c74.gif

    One of the yahoo ads. I am wondering how one dollar can buy 8 meals.
     
  5. SkyrocketSEO

    SkyrocketSEO Jr. VIP Jr. VIP Premium Member

    Joined:
    Nov 5, 2012
    Messages:
    4,344
    Likes Received:
    11,240
    Occupation:
    travəlɪŋ
    Location:
    Aibres
    Home Page:
    What do you think how much McDonalds pay for the burger that they sell you for $1,5 ? They pay maybe $0.15
     
  6. Rotem Guez

    Rotem Guez Power Member

    Joined:
    Jul 15, 2010
    Messages:
    726
    Likes Received:
    1,260
    Location:
    London
    Home Page:
    I wonder which country has the cheapest Steaks...
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    • Thanks Thanks x 1
  7. Duffers5000

    Duffers5000 Elite Member

    Joined:
    Apr 1, 2012
    Messages:
    2,467
    Likes Received:
    7,615
    Cheapest quality steaks ? Uruguay or Argentina.
     
    • Thanks Thanks x 1
  8. abhi007

    abhi007 Jr. VIP Jr. VIP

    Joined:
    Aug 31, 2010
    Messages:
    5,299
    Likes Received:
    3,740
    Location:
    snip.li/TubH
    man here in India there is Langar provided which is free everyday so you are better off eating there instead of wasting money :)
     
  9. Elitepinki

    Elitepinki Power Member

    Joined:
    Dec 3, 2009
    Messages:
    517
    Likes Received:
    52
    dam china sucks for rice! but awesome for eggs
     
  10. Roparadise

    Roparadise BANNED BANNED

    Joined:
    May 25, 2011
    Messages:
    786
    Likes Received:
    1,417
    Probably $.25 not counting other expenses, the average price in usa of making the $1 hamburger at home by getting everything at walmart is around $.40. but McDonalds buys it in crazy bulk.
     
  11. xhastex

    xhastex Newbie

    Joined:
    May 29, 2013
    Messages:
    19
    Likes Received:
    0
    ha ha