1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HELP] - How To Price A Product (Dessert!)

Discussion in 'BlackHat Lounge' started by Noctur, Apr 24, 2014.

  1. Noctur

    Noctur Newbie

    Joined:
    Aug 1, 2013
    Messages:
    38
    Likes Received:
    43
    Soon I will be opening a kiosk in a mall that sells speciality desserts.

    My target is $1000/day

    150 desserts ($7) = $1050/day
    130 desserts ($8) = $1040/day
    110 desserts ($9) = $990/day
    100 desserts ($9.97) = $997/day

    So in conclusion... I can cut down 33% of desserts, increase the price by ~40% (From $7 to ~$10) and still get the same results.

    BUT!

    This will all go down the toilet because what if $9.97 is way to high?

    The correct answer would be, "Well test both prices A/B" - Yes, online it would work AMAZING! But how would you do it in person? I can't put a $10 price tag, then a $7 tag the following day...

    Anyways, all help would be appreciated!!!
     
  2. bartosimpsonio

    bartosimpsonio Jr. VIP Jr. VIP Premium Member

    Joined:
    Mar 21, 2013
    Messages:
    8,883
    Likes Received:
    7,481
    Occupation:
    ZLinky2Buy SEO Services
    Location:
    ⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩
    Home Page:
    You know an Internet Marketing forum is elite when shopping mall dessert stores ask members for merchandising advice!
     
    • Thanks Thanks x 1